Dlaczego len

ŁATWA PIELĘGNACJA POŚCIELI LNIANEJ

Pranie

Pościel wykonaną z białego, 100% lnu można bez obaw prać w pralce, w 30oC- 95oC,  w delikatnym środku piorącym.  Jeżeli chcecie Państwo uniknąć zagnieceń a tym samym ułatwić sobie prasowanie pościeli to programy wirowania i suszenia  należy ustawić na jak najdelikatniejsze. Prosimy nie używać wybielaczy na bazie chloru, gdyż niszczą one naturalne włókna. Białą pościel lnianą można suszyć rozwieszoną na słońcu - powoduje to naturalne bielenie tkaniny.  W dalszej części tekstu zamieściliśmy porady jak pozbyć się uporczywych plam z białych tkanin lnianych. Tekstylia z kolorowego lnu należy prać zgodnie z informacjami umieszczonymi na metce. Wyroby szyjemy z 3% naddatkiem uwzględniającym naturalną kurczliwość lnu - po pierwszym praniu osiągną pożądane wymiary. Jak wszystkie artykuły dla dzieci, lnianą pościel dziecięcą należy wyprać przed pierwszym użyciem.

Prasowanie

Wykorzystywany przez nas len  jest w specjalny sposób przygotowywany przez producenta (zmiękczany i tamblowany) co powoduje, że łatwo się go prasuje - żelazko należy ustawić na najwyższą temperaturę i włączyć funkcję pary. Pościel można maglować - użyte nici i guziki są odporne na wysoką temperaturę ( guziki dodatkowo są schowane aby ograniczyć ich kontakt  z wałkami magla ). Naszej pościeli lnianej można nie prasować - delikatnie potraktowana podczas prania, strzepana i rozwieszona do suszenia zyskuje ładną, lekko pofalowaną fakturę, którą ceni sobie wielu klientów. Ten sam efekt można uzyskać susząc pościel w suszarce przy zredukowanych obrotach.  Lniana pościel to inwestycja na lata, po każdym praniu zyskuje coraz bardziej szlachetną apreturę i mięknie.

ZALETY LNIANEJ POŚCIELI

Len słynie ze spektakularnej trwałości, pościel uszyta z tej tkaniny będzie Państwu służyć w niezmienionej postaci przez wiele lat. Dodatkowo jej używanie ma działanie prozdrowotne: badania, które od kilku lat prowadzi IWNiRZ w Poznaniu potwierdziły, że nie powoduje alergii, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, wzmacnia system immunologiczny, zapewnia optymalny mikroklimat w sferze skóra - pościel, nie gromadzi ładunków elektrostatycznych, nie wpływa na wzrost temperatury ciała, nie wywołuje w organizmie człowieka zwiększonych tendencji do zmęczenia (tak jak to jest w przypadku pościeli z włókien chemicznych). Len charakteryzuje się wysoką sorpcją wilgoci - higroskopijność włókien jest jedną z ważniejszych cech użytkowych, zwłaszcza w odniesieniu do wyrobów pościelowych. W lnianej pościeli wspaniale się wypoczywa - ma ona właściwości termoregulujące - w czasie upałów daje poczucie chłodu gdyż wchłania wilgoć i nadmierne ciepło, a w czasie chłodów zatrzymuje ciepło ciała. Ze względu na wymienione cechy spanie w pościeli lnianej jest szczególnie korzystne dla dzieci, tym bardziej, że len można wygotować a nawet wysterylizować, jest przy tym o wiele bardziej trwały i odporny na spieranie niż bawełna.

Ekologia

Wyroby z lnu są cenione za bezpieczeństwo dla ludzkiego ciała i środowiska naturalnego - ze względu na ekologiczne, naturalne pochodzenie    i uleganie całkowitej biodegradacji.

 

USUWANIE PLAM Z BIAŁYCH TKANIN LNIANYCH

Zasady generalne

Dopóki nie usuniemy całkowicie plamy, nie wolno prasować zabrudzonej tkaniny aby nie utrwalić zabrudzenia.
Do odplamiania nie wolno używać kilku różnych chemikaliów! Jeśli jeden środek nie pomógł, innego można użyć dopiero po dokładnym wypłukaniu i wysuszeniu zaplamionego materiału. Podczas odplamiania należy stosować podkład z tkaniny bawełnianej lub lnianej a do nakładania środka odplamiającego tampon z gazy lub wacik.
Miejsce wokół plamy zwilż wodą. Zaczynaj czyszczenie od zewnętrznej krawędzi ku środkowi plamy, aby jej nie rozszerzać.

Wybielanie

Wyroby z lnu można wybielać wybielaczami, które nie zawierają chloru. Pod wpływem chloru włókna lniane kruszą się i wyrób lniany może łatwo się podrzeć.
100% tkaniny lniane bieleją podczas suszenia na słońcu.

PLAMY Z JEDZENIA

Plamy z czekolady
Zmieszaj pół litra wody i jedną łyżkę stołową boraksu, a następnie nanieś ją gąbką na plamę. Tkaninę przepłucz i upierz jak zwykle.
Możesz też plamę wywabić roztworem wody i octu spożywczego w proporcji dwie łyżki octu na szklankę wody. Nanieś roztwór na plamę pozostaw na chwilę, spłucz i wypierz jak zwykle.
♦ Doskonałym sposobem na usunięcie plamy z czekolady z tkanin z włókien naturalnych jest potraktowanie zaplamionego miejsca roztworem wody i odrobiny spirytusu denaturowanego.
♦ Możesz też namoczyć plamę w ciepłym mleku aż do rozpuszczenia czekolady. Po tym zabiegu wypierz ubranie jak zwykle.
Plamy z kawy
♦ Należy je natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą.
♦ Można też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez użycia mydła.
Plamy po herbacie
Plamę po herbacie usuniesz wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Natrzyj plamę i pozostaw na 10 minut, następnie upierz w pralce.
♦ Stare plamy możesz natrzeć szarym mydłem.
♦ Możesz skropić plamę sokiem z cytryny a następnie szybko przepłukać czystą, zimną wodą.
Plamy z przyprawy curry
♦ Rozpuść ćwierć szklanki boraksu w gorącej wodzie a następnie dodaj roztwór do zimnej wody. Następnie mocz tkaninę w wodzie boraksowej, aż do momentu zniknięcia plamy. Następnie upierz jak zwykle.
♦ Jeśli to nie pomoże, plamę możesz spróbować wywabić roztworem wody utlenionej.
Plamy z owoców
♦ Póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance lub kwaśnym mleku, a potem normalnie uprać. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą.
♦ Na większość plam z owoców dobrze działa sok z cytryny – należy skropić nim zaplamione miejsca, odczekać chwilę, spłukać i powtarzać zabieg aż do skutku.
♦ Świeże plamy z owoców wywabia też sól – wchłania znajdujące się w nich barwniki. W zaplamione miejsce należy wetrzeć dużo soli, po czym spłukać bardzo ciepłą lub nawet gorącą wodą i również powtarzać aż do skutku.
♦ Dobrze na plamy z owoców działa także czysta wódka lub roztwór spirytusu (pół na pół z wodą).
♦ Jeśli plama nie chce zniknąć całkowicie mimo kilkakrotnego skrapiania sokiem z cytryny lub nacierania solą, można namoczyć ubranie w serwatce (na kilka godzin lub nawet całą noc), a potem normalne wyprać.
Plamy z jagód
Zabrudzoną tkaninę z lnu namocz na pół godziny w kwaśnym mleku, wypłucz a potem wypierz.
♦ Jeżeli nie uda się usunąć całkowicie plamy z jagód z ulubionej pościeli lub ubrania nie wyrzucaj go – po paru miesiącach upierz tkaninę jeszcze raz (nie wiem dlaczego tak się dzieje ale po pewnym czasie plama schodzi – wypróbowane!)
Plamy z truskawek i poziomek
Należy je namoczyć przed zwykłym praniem w gorącej wodzie z octem lub uprać w wodzie z roztworem boraksu
Plamy z wiśni
Plamę przelej natychmiast wrzątkiem. Możesz również użyć octu.
Plamy z oleju jadalnego
Znikną bez chemicznych środków do wywabiania plam, jeśli je namoczysz, a potem położysz tkaninę na parę godzin w słońcu.
Plamy z piwa
Czyść słabym roztworem wodnym mydła z niewielką ilością soli amoniakalnej (salmiaku), a potem spłucz czystą wodą.
Plamy z jajka
Zbierz pozostałość jajka tępym narzędziem. Plamę natychmiast natrzyj mokrą solą albo wodą z octem, zostaw na jakiś czas, potem spłucz zimną wodą.
Plamy ze szpinaku
natrzyj je surowym ziemniakiem, a następnie wypierz w ciepłej wodzie z mydłem.
Plamy z tłuszczu
♦ Zatłuszczone miejsca posyp mąką lub talkiem i poczekaj, aż wchłoną tłuszcz.
♦ Tłuste plamy możesz też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłuż bibułkę, zwilż plamę benzyną do czyszczenia, przykryj z wierzchu drugą bibułką i przeprasuj miejsce kilka razy.
♦ Stary tłuszcz możesz usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.
Plamy z czerwonych buraków
♦ Trzeba je natychmiast spłukać zimną wodą i zostawić na noc namoczone w zimnej wodzie. Potem natrzeć plamę skondensowanym (nie rozcieńczać) środkiem do prania w płynie i wypłukać.
♦ Można też posypać wilgotną plamę boraksem i – w zależności od rodzaju tkaniny – polać gorącą wodą.

Plamy z czerwonego wina
♦ Najlepiej plamę obficie obsypać solą, która wchłania kolor i wilgoć. Dopiero, gdy sól wchłonie plamę moczymy ubranie w zimnej wodzie lub wodzie mineralnej
♦ Starą plamę z wina namocz w roztworze spirytusu (1:10) w wodzie sodowej lub utlenionej. Potem wypierz w proszku.
Plamy z Cola Coli i Pepsi Coli
Najłatwiejsza do usunięcia plama. Świeżą plamę traktujemy czystą wodą i już. Stara plama – zamaczamy w wodzie mineralnej, dodajemy proszek do prania i moczymy.
Plamy z przyprawy curry
♦ Świeżą plamę z curry namocz w ciepłej wodzie i następnie natrzyj tamponikiem z waty nasączonym spirytusem. Następnie tkaninę upierz.
♦ Jeśli ten sposób nie pomoże można spróbować namoczyć plamę w benzynie do czyszczenia.


PLAMY Z KOSMETYKÓW

Plamy ze szminki
♦ Wetrzyj w zabrudzone miejsce płyn do naczyń Ludwik.
♦ Plamę można również tamponować benzyną apteczną.
♦ Plamy możesz też zwilżyć gliceryną, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.
Plamy z lakieru do paznokci
Lakier można wywabić acetonem, ale nie zmywaczem do paznokci zawierającym olej. Uwaga! Nie używaj acetonu do tkanin z włókien octanowych, bo je zniszczysz.
Plamy z perfum
Są wyjątkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo z aksamitu. Jeśli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz w wodzie z mydłem, plamy zazwyczaj schodzą. Z tkanin wełnianych plamy wywabia się rozcieńczonym amoniakiem albo spirytusem.
Plamy z lakieru do paznokci
Usuniesz je za pomocą acetonu (3%). Zwilż szmatkę w 3% acetonie i tamponuj plamę aż do osiągnięcia pożądanego skutku. Takim sposobem możesz wyczyścić w zasadzie wszystkie tkaniny oprócz jedwabi octanowych.
Plamy z kredki do oczu
Pocieraj plamę do skutku, tamponem zwilżonym w amoniaku (roztwór 10%) a następnie upierz jak zwykle. Można tak czyścić tkaniny naturalne i sztuczne.
Plamy z podkładu
Spróbuj usunąć plamę, pocierając ją tamponem zwilżonym w spirytusie, benzynie ekstrakcyjnej, zmywaczu do paznokci lub w zwykłym acetonie.
Plamy z antyperspirantu
Roztwór 3% wody utlenionej rozcieńcz zwykłą wodą w proporcjach 1:3, możesz dodać też kilka kropel octu lub amoniaku. Zwilż tym specyfikiem plamy. Pozostaw przez około 30 minut, potem normalnie wypierz. Ten sposób można stosować wyłącznie do białych tkanin, kolorowe odbarwią się.
♦ Białe tkaniny można też wyprać w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Jeszcze lepiej zrobisz, nacierając plamę pastą do zębów z sodą. Po około 10 minutach spłucz pastę i normalnie wypierz. Możesz także zmieszać kilka łyżeczek sody z solą i taką ilością wody, żeby powstała gęsta masa, nałożyć ją na plamę, a po 15 minutach normalnie wyprać ubranie.
♦ Rozcieńcz spirytus wodą w stosunku 1:1, namocz plamę i pozostaw tak ubranie lub pościel na pół godziny. Po tym czasie normalnie wypierz.
♦ Sporządź roztwór 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody, dorzuć trochę płatków mydlanych i upierz ubranie. Możesz w ten sposób odplamiać również delikatne i kolorowe tkaniny.
♦ W wodzie z octem również można prać kolorowe i delikatne tkaniny. Na 10 litrów wody powinny przypadać 4 łyżeczki octu – upierz zaplamione antyperspirantem ubrania w takim roztworze.
♦ Przed każdym włożeniem do pralki bluzki , na której porobiły się plamy z antyperspirantu, zapierz ją w szarym mydle. Dzięki temu plamy będą usuwane na bieżąco. Usuwanie starych plam z antyperspirantu jest trudne, do tego niedokładnie usunięty antyperspirant nie tylko brzydko wygląda, ale też może niszczyć tkaniny, nawet doprowadzić do podziurawienia pod pachami.


INNE PLAMY

Usuwanie przypaleń żelazkiem
Przypalenia powstają podczas nieumiejętnego prasowania tkaniny. Należy pamiętać aby nie trzymać żelazka w jednym miejscu. Bardzo pomiętą tkaninę lnianą można najpierw spryskać wodą ze spryskiwacza i włożyć na parę minut do worka foliowego. Wilgoć „rozejdzie się” po całej tkaninie co bardzo ułatwi prasowanie. Wbrew powszechnej opinii, prasowanie lnu nie sprawia większego kłopotu niż prasowanie pościeli bawełnianej.
♦ Należy przygotować roztwór boraksu (2 łyżeczki na szklankę wody) i przecierać nim zabrudzenie. Potem wypłukać w letniej wodzie.
Boraks można kupić w sklepach chemicznych i sklepach internetowych.
♦ Zabrudzenie należy przetrzeć wacikiem namoczonym w wodzie utlenionej (do kupienia w aptece) i wystawić na działanie słońca.
♦ Zwilżyć zabrudzenie wodą i wcierać dużą ilość soli. Następnie wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie uprać.
♦ Niewielkie przypalenia potrzeć sokiem z cytryny a następnie uprać.
Plamy z krwi
Przede wszystkim do ich usuwania można używać wyłącznie zimnej wody – ciepła woda utrwali plamę.
♦ Świeże plamy – obficie przelać plamę zimną wodą lub zimną wodą z dużym dodatkiem soli.

♦ Dopiero co powstałe plamy obficie posypać solą kuchenną aby duża część krwi została wchłonięta przez sól, następnie wypłukać w zimnej wodzie.
♦ Starsze plamy należy długo moczyć w zimnej wodzie, co jakiś czas wymieniając ją na czystą. Do wody można dodać sodę oczyszczoną. Potem należy uprać tkaninę w zimnej wodzie.

♦ Starsze plamy należy długo moczyć w zimnej wodzie, co jakiś czas wymieniając ją na czystą. Kiedy krew przestanie barwić wodę, plamę można przecierać tamponami z wodą utlenioną. Uprać w zimnej wodzie.
Plamy z jodyny
Należy je zwilżyć i natrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem, przez co plama ściemnieje. Potem tak długo płukać czystą wodą, aż plama zniknie zupełnie.
Plamy z pasty do butów:
Dają się zlikwidować terpentyną, spirytusem albo rozcieńczonym amoniakiem.
Plamy z wosku:
Najpierw należy utwardzić wosk- małe rzeczy włożyć w woreczku foliowym do zamrażalki a duże obłożyć lodem umieszczonym w woreczku foliowym. Następnie delikatnie usunąć wosk tępą stroną noża. Resztki wosku usuwamy umieszczając papierową serwetkę pod i nad plamą i przykładając ciepłe żelazko tak długo, aż wosk (stearyna) całkowicie wsiąknie w papier. Papier należy wymieniać.
Plamy z barwionego wosku pozostawiają ślady, które usuwa się po usunięciu warstwy wosku - rozpuszczalnikiem lub benzyną.
Pod żadnym pozorem nie pierz wcześniej tkaniny.
Plamy z rdzy
z białych tkanin można wywabić gorącym sokiem cytrynowym. Ostrożnie z delikatnymi tkaninami! Plamy z rdzy można też zwilżyć i natrzeć proszkiem do pieczenia, a potem uprać tak jak zwykle.
Plamy z sadzy
nigdy nie powinny być usuwane na mokro. Spróbuj je zetrzeć kawałkiem miękkiego białego pieczywa albo posyp grubo solą, zostaw na chwilę i wyczyść szczoteczką.
Plamy z pleśni
♦ Plamę na tkaninie lnianej należy pocierać wodą z dodatkiem amoniaku i zaraz spierać w mydlanej wodzie.
♦ Zwilż plamę wodą a następnie sokiem cytrynowym i posyp solą.
♦ Można tez próbować usuwać plamę roztworem: 20 części wody, 5 części nadtlenku wodoru i 1 część amoniaku.
Plamy z trawy
Plamę zwilż spirytusem 70%, lekko go wetrzyj i zostaw na pół godziny. Potem wypierz tkaninę w bardzo zimnej wodzie. Tkanin zaplamionych trawą nigdy nie pierzemy w ciepłej ani tym bardziej gorącej wodzie, gdyż utrwala ona takie plamy.
♦ Wodą utlenioną najlepiej usuwać plamy z trawy na białych tkaninach bawełnianych lub lnianych. Po prostu zwilżamy plamę, zostawiamy na pół godziny i pierzemy w zimnej wodzie. Można też zmieszać z wodą utlenioną zsiadłe mleko i w tej mieszance namoczyć zaplamione ubranie.
♦ Płynem do mycia naczyń – to najprostszy sposób na wywabianie plam z trawy. I uniwersalny, bo zapieranie w płynie do mycia naczyń nie zniszczy nawet delikatnych tkanin, nie odbarwi ich też, jak woda utleniona. Poplamione ubranie zapieramy w płynie, a potem normalnie pierzemy w chłodnej wodzie.
♦ Cytryna ma właściwości usuwające wiele uporczywych plam, w tym właśnie plam z trawy. Wystarczy zwilżyć plamę sokiem wyciśniętym z cytryny lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego, potrzeć, spłukać i ewentualnie powtórzyć zabieg. Cytrynę czy kwasek cytrynowy również można stosować na delikatne tkaniny, można też wywabiać za ich pomocą stare plamy z trawy, nie tylko świeże.
♦ Jeśli wypróbowałaś wszystkie powyższe sposoby i wszystkie okazały się niewystarczająco skuteczne, spróbuj usunąć plamy amoniakiem. Możesz też jeszcze raz użyć alkoholu, tym razem zmieszanego z solą. Po takich środkach po plamach z trawy nie powinien zostać nawet ślad!

Plamy z potu
Możesz je usunąć mydełkiem do prania (np. Dr Beckermann) lub namoczyć w wodzie z dwiema łyżkami soku z cytryny.
♦ Aby wywabić plamę z białej bawełny lub lnu upierz tkaninę w wodzie z domieszką amoniaku w proporcji łyżeczka na 1 litr wody. Jeśli ten sposób nie przyniesie 100 proc. rezultatów możesz miejsce żółtej plamy potrzymać nad parującą wodą, po czym nałożyć na szyjkę butelki z amoniakiem. Po tym zabiegu tkaninę należy starannie wyprać.
♦ Znacznie delikatniej należy traktować ubrania z bawełny kolorowej i tkanin sztucznych. W tym przypadku plamę delikatnie potrzyj wodą z amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr) i szybko upierz Amoniakiem nie wolno czyścić tkanin jedwabnych.
♦ Ocet sprawdzi się w przypadku świeżych, niezbyt intensywnych plam. Zalej plamy octem na 15 minut, a następnie dokładne, energiczne wypierz ubranie w proszku do prania. Użycie octu ma jeszcze jedną prewencyjną zaletę – w przyszłości ubrania wolniej chłoną pot.
♦ W przypadku bardziej uciążliwych plam przygotuj specjalną pastę z octu i z sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nałóż ją na plamy i pozostaw na godzinę, po czym upierz dokładnie ubranie.
♦ Przygotuj roztwór z sody, wody utlenionej i zwykłej wody w proporcji 1:1:1. Substancję nałóż bezpośrednio na plamy, pozostaw na 45 minut, następnie wypierz ubranie w letniej wodzie.
♦ Na godzinę przed praniem namocz plamę w ciepłym roztworze kwasku cytrynowego, potem normalnie upierz.
Plamy z tuszu do długopisu

Trzeba je natrzeć kilka razy spirytusem, a potem tkaninę starannie wypłukać.
Plamy z atramentu
moczy się w gorącym mleku, potem zapiera w ciepłej wodzie z mydłem (w razie potrzeby ze spirytusem mydlanym).
Ciekawostka: Plamy z atramentu na meblach schodzą po użyciu soku z rabarbaru.

Ślady po kredkach
Pocieraj plamę ściereczką zmoczoną w denaturacie. Następnie upierz jak zwykle.
Ślady po plastelinie
Utwardź plastelinę poprzez zamrożenie, następnie zeskrob ją tępym narzędziem. Resztki plasteliny obłóż z obu stron tkaniny papierowymi serwetkami i zmieniając je prasuj, aż plastelina przestanie zostawiac ślady. Resztki usuń ściereczką zwilżoną w czystym alkoholu. Tkaninę upierz jak zwykle.
Ślady po flamastrach 
Plamę spieramy mydłem lub pierzemy w glicerynie, następnie pierzemy jak zwykle. Jeśli plama nadal jest widoczna, możemy ją usunąć spirytusem metylowym.

Ślady po farbach pastelowych
Plamy po nich usuniemy alkoholem metylowym.
Ślady po farbach olejnych
Czyścimy benzyną do czyszczenia a następnie długo moczymy i pierzemy.
Ślady po farbach celulozowych
Usuniemy wywabiaczami do celulozy, ale uwaga – nie używamy ich do prania tkanin wiskozowych.
Ślady po farbach emulsyjnych
Szybko zmywamy rozpuszczalnikiem gdy są jeszcze mokre, jeśli wyschną nie da się ich usunąć.
Ślady po farbach akrylowych
Natychmiast zmywamy pod bieżącą wodą (gdy są jeszcze mokre), jeśli wyschną nie da się ich usunąć. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl